2015 Award Finalists

2015 Trusts Sport Waitakere Excellence Awards Finalists

Sporting Acknowledgement Awards
• Ben Chidgey, Triathlon
• Leif Neilson, Surf Life Saving
• Jarrod Wrigley, Hockey
• Kanah Andrews-Nahu, Weightlifting
• Andrea Shepperson, Diving
• Phil Watts, Football
• Roy Williams, Athletics
• Heather Mays, Roller Sports

FOSTER SIGNS Sport Volunteer of the Year
• Peter Brown, Surf Life Saving, Piha Surf Life Saving Club
• Yvonne Abel, Surf Life Saving, United North Piha Lifeguard Service
• Judy Revell, Athletics, Avondale Athletics Club
• Bobbie Shatwell, Surf Life Saving, Bethells Beach Surf Life Saving Patrol Inc
• George Harter, Bowls, Henderson Bowls Inc

Administrator of the Year
• Tai Nuualliitia, Rugby League, New Lynn Rugby League Football Club Inc
• Fiona Yelas, Athletics, Waitakere City Athletics Club
• Debi Jacka, Surf Life Saving, Piha Surf Life Saving club

CANAM CONSTRUCTION Team of the Year
• Piha Surf Life Saving Club, Boats Team, Surf Life Saving
• New Lynn Sea Scout Group, Sea Scouts

DOUGLAS PHARMACEUTICALS Coach of the Year
• Andrew Stevens, Sea Scouts, New Lynn Sea Scouts
• Mark Bourneville, Surf Life Saving, Piha Surf Life Saving Club
• Igor Polianski, Swimming, United Swimming Club

Junior Sportswoman of the Year
• Elizabeth Cui, Diving, Diving Waitakere
• Freya Rose, Sea Scouts, New Lynn Sea Scouts
• Gabrielle Fa’amausili, Swimming, Avondale High School
• Hannah Williams, Surf Life Saving, Piha Surf Life Saving Club
• Madison Lee-Wesche, Athletics, Waitakere City Athletics Club

WEST CITY HOLDEN Junior Sportsman of the Year
• Jared Free, Athletics, Waitakere City Athletics Club
• Mitchell Murray, Cricket, New Lynn Cricket Club; Hockey, Western Districts Hockey
• Ryan Gilmour, Surf Life Saving, Piha Surf Life Saving Club
• Louis Chand, Snooker, Avondale College
• Aaron Booth, Athletics, Waitakere City Athletics Club

ITALIAN STONE Pacific Island Achievement Award
• Gabrielle Fa’amausili, Swimming, Avondale College
• Cooper Hutchinson, Baseball, Baseball NZ
• Ari Hunt, Rugby, Waitemata Rugby Club

Māori Achievement Award
• Mitchell Murray, Cricket, New Lynn Cricket Club; Hockey, Western Districts Hockey
• Anastasia Sekene, Rugby, Netball, Avondale College
• Montel Tivoli, Weightlifting, Rutherford College
• Kanah Andrews Nahu, Olympic Weightlifting, St. Dominics College

SENTRA PRINTING Official of the Year
• Daniel Lewis, Athletics, Avondale Athletics Club
• Deb Camplin, Surf Life Saving, Piha Surf Life Saving Club
• Murray Free, Athletics, Waitakere City Athletics Club
• Jane Reason, Roller Sports, Auckland Waitakere Roller Sports Club

Club of the Year
• Piha Surf Life Saving Club
• Black Sands Triathlon Club Inc
• Avondale Athletics Club
• United North Piha Lifeguard Service

UNITEC Youth Leadership in Sport Award
• Justin Villoso, Kelston Boys High School
• Mackenzie Blucher, St Dominic’s Catholic College
• Shanae Jansen, Rutherford College
• Jessica Taylor, Rutherford College
• Kuiniseti Seuseu, St Dominic’s Catholic College

Secondary School Sportsperson of the Year
• To’o Vaega, Rugby, Kelston Boys High School
• Anastasia Sekene, Tag, Rugby, Rugby 7’s, Netball, Avondale College
• Deborah Yin, Badminton, ACG Sunderland
• Vincent Inta, Karate, Rutherford College
• Maia Tomia, Judo, Rutherford College
• Montel Tivoli, Weightlifting, Rutherford College
• Brahm Richards, Wrestling, Judo, Rutherford College

Harcourts Secondary School Team of the Year
• Kelston Boys High School Waka Ama

CRE8TE Masters Sportsperson of the Year
• Nikolai Gordon, Surf Life Saving, Bethells Beach Surf Life Saving Patrol
• Nigel Davis, Tag, NZ Maori Tag

STEINLAGER Sportsman of the Year
• Phillip Ryan, Swimming, Waterhole Swim Club
• Maori Kava Tere, Waka Ama, Waitakere Outrigger Canoe Club
• Brett Sargon, Curling, Auckland Curling Club

Sportswoman of the Year
• Te Rina Keenan, Athletics, Waitakere City Athletics Club
• Teneale Hatton, Surf Life Saving, Piha Surf Life Saving Club
• Waverley Taylor, Curling, Auckland Curling Club

THE TRUSTS Supreme Award
• To be announced on the night.
• Winners of the above categories are eligible for The Trusts Supreme Award.